Sıkça Sorulan Sorularınız Hakkında.

Likitim’den duyuru:
Likitim merkez ekibinin yoğunluğundan ve Facebook üzerinden anlık cevap verilemediği için aşağıdaki gönderiyi paylaşmayı uygun gördük:

E-Sigara Belgeseli: https://www.likitim.com/bbc-e-sigara-belgeseli/

Sıkça Sorulan Sorular:
************************************************
Soru: X şehirde likit nasıl alabilirim?
Cevap: [email protected] adresine mail atarak bazı illerde hizmet veren bayilerin iletişim bilgilerini alabilirsiniz.
************************************************
Soru: İletişim telefonu yokmu ?
Cevap: Mail ile iletişim haricinde başka bir iletişim yolu kullanmamaktayız.
************************************************
Soru: Siteniz üzerinden nasıl sipariş verebilirim?
Cevap: https://www.likitim.com/siparis-proseduru/ adresinden sipariş prosedürü sayfasını inceleyebilirsiniz.
************************************************
Soru: Sitenizden sipariş versem ne zaman ulaşır?
Cevap: Likitim ekibi olarak 2 gün içinde siparişleriniz kargolanmaktadır. (Yoğun zamanlarda). Ancak teslimat konusunda resmi tatiller, mevsimsel hava koşulları vs konuları da göz önünde bulundurmakta fayda var.
*************************************************
Soru: Siparişimin takip kodu gelmedi nasıl öğrenebilirim?
Cevap: Siparişlerinizin takip kodları SMS ile kargo firması tarafından gönderilmektedir. Sipariş esnasında belirtilen tüm bilgiler doğrudan yazdırıldığı için telefon numarasının mobil telefon olmasına dikkat ediniz. Takip kodunuz size ulaşmadıysa eğer [email protected] adresine mail atarak sorabilirsiniz. (Akşam 18.00 saatinden sonra mailler müsaitlik dolayında cevaplanmaktadır. En geç ertesi gün yanıt verilecektir.)
**************************************************
Soru: [email protected] adresine mail attım ancak yanıt yok?
Cevap: Finans bölümüne gönderilen mailler Zeynep Hanımlar tarafından en kısa sürede yanıtlanmakta. Ancak yanıt bekleyen birçok mail olduğu için sıradan herkese yanıt verilmekte. Bu yüzden biraz sabırlı olmakta fayda var. Ayrıca mail gönderirken harf hatalarının yapıldığını ve finans yerine finan, financı, finas, finansbank vs yazdılığının raporu sistemimizde görülmektedir. Tarafımıza mail atmadan önce son birkez gözden geçirmenizi rica ederiz. Ek olarak, site üzerinden sipariş verdiğinizde sizlere siparişlerinizle ilgili bir “Siparişiniz için teşekkür ederiz” maili gönderilmekte. Bu mail sizlere admin mailinden sistem maili olarak gelmekte. Doğrudan admine yanıt verdiğiniz zaman yüzlere sistem maili arasında sizlerin maillerini bulup yanıtlamak neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla lütfen [email protected] adresine mail yazınız.
****************************************************
Soru: Likitim sitesinde bazı ürünlerin mglerini bulamıyorum. Neden?
Cevap: Site stoğundan bir ürün stok dışı olduğu anda sitede otomatik olarak gizli duruma geçmektedir. Tekrar stok eklenene kadar sitede istediğiniz mg olmayabilir. Bir daha asla üretilmeyecek bir ürün söz konusu ise bu gerek websitesinden gerekse Facebook Buhar Dünyası grubumuzdan sizlere duyurulacaktır.
*****************************************************
Soru: Facebook üzerinden destek yok mu?
Cevap: İletişim kanalı olarak mail yolu seçiminin sebebi zamanı daha verimli olarak kullanmak içindir. Facebook üzerinden Zeynep Hanım’a ve diğer yöneticilere gönderilen mesajların sonucu Facebook üzerinden desteğin verimli olmayacağı yönünde karar verilmiştir. Siparişlerinizle ilgili tüm konularda [email protected] adresinden yardım alabilirsiniz.
******************************************************
Soru: Kapıda Ödeme Sistemi / Kredi Kartı ile ödeme yok mu ?
Cevap: Evet sitemizde kapıda ödeme sistemi ile alışveriş yapabilirsiniz.
********************************************************
Soru: Uzun zamandır bekliyorum ancak halen stok gelmedi neden?
Cevap: Likitim hem website hemde bayileri ile stok sirkülasyonu çok hızlı olan bir markadır. Üretim için gerekli olan materyallerin Likitim’e ulaşması bazen beklenmedik aksiliklerden dolayı aksayabiliyor. Dolayısıyla üretim konusunda gecikmeler kaçınılmaz oluyor.
*********************************************************
Soru: Likitim sitesinde bazı cihazlar var ve başka bir siteye yönlendiriyor. Sebebi nedir?
Cevap: Likitim’in asıl işi likittir ve cihazlarda olmazsa olmazdır. Likitim ekibi olarak cihaz tedariği ile ayrıca zaman kaybetmek yerine siz Likitim kullanıcıları için bu görevi üstlenen dostlarımız var. Bize bu teklifle geldiler ve bizde kabul ettik. Likitim.com adresinden likitim ürünleri, Buharkolikk.com adresindense cihaz siparişlerinizi oluşturabilirsiniz. Aynı anda tek sipariş oluşturma imkanı sunamıyoruz ancak sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaklarından emin olabilirsiniz.
********************************************************
Soru: Kargo şirketini değiştiremez misiniz? Hiç memnun değilim!
Cevap: X bir kargo şirketinin x şehirde x şubesi ile size çok iyi hizmet veriyor olabilir. Ancak aynı kargo şirketi y şehrinde y şubesi ile aynı hizmeti veremeyebiliyor. Olası bir şikayetiniz varsa [email protected] adresine mail atarak bilgi verirseniz bizlerde gerekli şekilde tedbirlerimizi alırız. Likitim olarak kullanılmakta olan kargo şirketi Likitim yöneticisin inisiyatifindedir. Ve unutulmamalıdır ki bazı kargo şirketleri paket içeriği sormakta ve likit üreticisi olarak bu durum Likitim’i zor duruma sokabilir.
*********************************************************
Soru: Facebook grubunuzda ilan / gönderi yayınlıyorum ancak yayınlanmıyor. Neden?
Cevap: Facebook Buhar Dünyası grubu Likitim’e ait bir gruptur ve kontrolünde olmayan herhangi bir satışa izin verilmemektedir. Eğer birşey satmak istiyorsanız amacına hizmet eden satış grupları da mevcuttur ve oralarda ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz. Gönderileriniz konusunda ise yöneticilerin iş yoğunluğundan dolayı geç kontrol edebileceklerini göz önünde bulundurmanızı rica ederiz.
*********************************************************
Soru: Sipariş verdiğim ürün X ürünüydü ancak tarafıma Y ürünü geldi. Değişik yapabilir miyim?
Cevap: Yoğunluktan dolayı bazen bu durumla karşılaştığımız oluyor. Ürünü kullanmadan derhal [email protected] adresine ürünü geri gönderiyor olduğunuzu bildiriniz ve kargo şirketine paketi teslim ederek geri iade edilmesini talep ediniz. Ürün doğrudan Likitim’e ulaşacak ve gerekli şekilde değişiklik yapılacaktır.
**********************************************************
Soru: X ürününüzü satın aldım ancak beğenmedim. Değiştirebilir miyim?
Cevap: Satın almış olduğunuz ürünler kullanıldıktan sonra iade mümkün değildir. Sigara içerken sigara paketini açıp 1 tane yakıp beğenmediğinizde geri iade edemediğiniz gibi likitlerde de değişiklik söz konusu değildir. Bir ürünü alıp almama konusunda kararsızsanız Facebook Buhar Dünyası grubundaki diğer üyelerin fikirlerinden faydalanabilirsiniz.
***********************************************************
Soru: Bazı yerlerde daha uygun fiyata Likitim satıyorlar. Bu ürünler orjinal midir?
Cevap: Likitim ürünlerinin satılmakta olduğu likitim.com sitesi üzerinde likitlerin satış fiyatları bellidir. Kendi sitesinde belli bir fiyata satılan ürünü daha ucuza size teklif ediyorlarsa o ürünler orjinal değildir. Özellikle sık sık aldığımız maillere göre Likitim ürünlerinin taklitlerini yapmaya çalışan, etiketi kopyalamaya çalışmış ancak başaramamış şahıslar satış yapmaktalar. Lütfen alışverişinizi yapmadan önce satış yapılan yer hakkında [email protected] adresine mail atarak bilgi alınız.
***********************************************************
Soru: Her zaman içtiğim üründen sipariş ettim geldi. Ancak aynı tadı alamıyorum. Sebebi nedir?
Cevap: Likitim ürünleri hazırlanma sonrası yeterli olan süreyi doldurduktan sonra satışa çıkmakta. Demlenme süreci kişinin kendine göre göreceli bir kavram olduğu ve özellikle site üzerinden siparişi verilen ürünlerin çok hızlı sirkülasyona uğradığından kendi demlenme sürecinizi belirlemekte fayda var.
***********************************************************
Soru: Likitin demlenmesini nasıl sağlarım?
Cevap: Likitinizin biraz daha fazla demlenmesini istiyorsanız, likitinizin kapağını 3-4 saat boyunca açık bırakarak bunu sağlayabilirsiniz. Belli gün aralıklarında bu işlem yapıldığında aromadaki değişikliği farkedeceksiniz. Demleme işlemi öncesi ve sonrasında likit kapağı kapalıyken şişeyi iyice çalkalamayı lütfen unutmayın. Ek olarak: bu süreci lütfen evcil hayvanlarınız ve çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde bekleterek yapınız.
************************************************************
Soru: Dün aldığım aromayı bugün alamıyorum. Neden?
Cevap: Muhtemelen coilinizi yenileme vaktiniz gelmiş. Ancak dildeki reseptörlerin tek bir tada alışmış olması tad duyunuzda körlüğe neden olmuşta olabilir. Böyle bir durum da zıt bir tada sahip 2. bir likitinizin olmasını da tavsiye ederiz.
*************************************************************
Soru: Likitlerinizin üzerinde Son Kullanma Tarihi Yok. Neden?
Cevap: Ürünlerini böylesine özenle hazırlamış, belli bir ekip kurmuş ve ülke koşullarına rağmen çakmalarının bile yapılıp piyasada satışı yapılan bir marka olarak yasal yönetmeliklerin yerine getirilemediğinin de bu kadar farkında iken şişenin üzerine temsili bir Son Kullanım Tarihi yazılmasının yersiz ve samimiyetsiz olduğunu düşündük. Yoksa etiketin üzerine temsili bir tarih belirtilmesi hiçte zor birşey değil. Bu konudaki fikirlerinizi de yine [email protected] adresine mail atarak bizlere iletebilirsiniz. Buhar Dünyası’nı ilk günlerinden bu güne takip edenler çok iyi bilir. Sizlerin önerileri imkanlar doğrultusunda ciddi anlamda değerlendirilmektedir. Likitlerin bekleme süreleri (gerekli saklama koşulları sağlandığında) ortalama 2 yıldır. Gerekli saklama koşulları hakkında da yine mail atarsanız yardımcı olunacaktır.
**************************************************************
Soru: Tester satışınız var mı?
Cevap: Likitim olarak gönderilen siparişlerin yanında jest amaçlı küçük testerlar gönderilmekte. Ancak test ürünlerinin şişeler satışı yapılamayacak kadar küçük. Tester satışı için farklı bir tester şişesi konusunda çalışmamız var. Hazır olduğunda zaten sizlere duyusunu da yapağız.
***************************************************************
Soru: Atomizerimin camı kırıldı. Nerden tedarik ederim?
Cevap: Atomizer camları konusunda buradan doğrudan adres veremiyoruz ancak [email protected] adresine mail atarsanız sizi uygun kişi / sitelere yönlendirebiliriz.
**************************************************************
Soru: Cihaz almak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Cevap: www.buharkolikk.com adresini ziyaret ederek “Canlı Destek” hattından sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Size konu ile tecrübeli olan Buharkolik ekibi yardımcı olacaklardır.
**************************************************************
Soru: Velikspresten sipariş verdim? Sizce nasıl?
Cevap: Facebook grubumuz üzerinden farklı websitelerinin link ve isimlerine atıflarda bulunmanız grup kuralları gereği yasaktır. Diğer gruplardan yardım almanızı tavsiye ederiz.
**************************************************************
Soru: PTT gönderi takip durumum şu şekilde. Geliyor mu ürünüm?
Cevap: Bilmiyoruz. Bunun için PTT ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Veya Google bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.
**************************************************************
Yukarıdaki soru-cevaplar aynı zamanda grup kurallarına da referans niteliğindedir. Uymayan arkadaşlarımız maalesef uzaklaştırılacaktır. Bu liste başa tutturulacak ve gerektiğinde güncellenebilecektir. İstenildiğinde bu gönderiye websitemiz www.likitim.com adresindeki Blog sayfasından da ulaşılabilir.

Herkesin buharının daim olması dileklerimizle,
Likitim

Likitim ürünleri için: www.likitim.com
Cihazlar için: www.likitim.com veya www.buharkolikk.com
Ödemeler: [email protected]
Blog: https://www.likitim.com/blog/
Instagram: https://www.instagram.com/buhardunyasi/